Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular


HEDİYE SİPARİŞ ETME

1- http://anadolusigorta.sanalmagaza.com”  sitesinden Hediye Siparişi vermek istiyorum. Nasıl sipariş verebilirim?

1.Adım: http://anadolusigorta.sanalmagaza.com”  adresinden Acenta kodunuz ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra ana sayfa sol tarafta bulunan kategoriler içerisinde beğendiğiniz / talep ettiğiniz hediyeyi ‘sepetinize ekle’ butonuna tıklayarak ekleyiniz. Ürün detayını görebilmek için ürünü adının veya resminin üzerine tıklamanız yeterlidir.

2.Adım: Karşınıza çıkan yeni pencerede sepetinizde bulunan ürünlerin ve ödeyeceğiniz toplam Puan miktarını görebileceksiniz. Eğer başka bir sipariş eklemek için devam etmek isterseniz ‘sepete eklediğiniz son ürüne geri dönün’ butonuna tıklayarak sol tarafta bulunan ürün kategorilerinden yeni siparişinizi sepetinize ekleyebilirsiniz. Toplam siparişini verdiğiniz hediye ürünlerinizi ve toplam Puan miktarınızı ekranda görecek ‘sipariş ver’ butonu ile Ödeme adımlarına geçeceksiniz.

3.Adım: Adres Bilgilerinizin yer aldığı açılacak olan yeni ekranda teslimat bilgilerinizi güncelleyebilmektesiniz.

4.Adım: Devam eden ekranda karşınıza gelen bilgiler üyelik bilgileriniz, teslimat bilgilerini ve Uygulama ve Koşullar dökümanı olacaktır, bilgilerinizin doğruluğunu kontrol ederek, Uygulama ve Koşullar dökümanını onaylamanız durumunda ‘sipariş ver’ butonuna basarak siparişinizi tamamlayabilirsiniz.

 2- Hediye siparişi sırasında puanlarımın tümünü aynı anda kullanabilir miyim?

Aynı gün içerisinde toplam puanlarınızın hepsini kullanabilirsiniz.

3- Sepetime eklediğim ürünleri silebilir miyim?

Sepetinize eklediğiniz hediye sipariş ya da siparişlerinizi en sağda bulunan ‘işaretlileri sil’ veya ‘sepeti güncelle’ butonuna tıklayarak ilgili ürünü silebilir ya da aynı ekranda alt kısımda bulunan ‘Sepeti Sil’ butonuna tıklayarak sepetininizi tamamen boşaltabilirsiniz.


TESLİMAT

1- Hediye Siparişimi verdikten sonra durumunu nasıl takip ederim?

Bayi numaranız ve şifreniz ile http://anadolusigorta.sanalmagaza.com” adresimize giriş yaptıktan sonra sağ tarafta yer alan ‘Geçmiş Siparişlerim’ linkine tıklayarak, tüm siparişlerinizi takip edebilmektesiniz.

2- Sipariş ettiğim ürün gecikti. Ne yapabilirim?

Siparişinizi verdiğiniz Hediye ürünün takibini ‘Geçmiş Siparişlerim’ linkinden yapabilmektesiniz. Tedarik süresini aşan siparişlerinizin tedarik durumu ya da akıbetini öğrenmek için Müşteri Hizmetleri yetkililerimiz her türlü sorularınızda sizlere hızlı yanıtları ile destek olacaklardır.

3- Sipariş ettiğim hediyemi iade ya da iptal ettirmek istiyorum. Puan İadem Nasıl Yapılacak?

Sipariş etmiş olduğunuz ürün ‘Bekliyor’ statüsünde ise iptal edilebilmektedir. Puanınız iptal işleminin ardından hesabınıza işlenecektir. ‘Geçmiş Siparişlerim’ bölümünden tüm siparişlerinizin durumunu öğrenebilirsiniz.

 4- Hediyemin bana ulaşmadan sevkiyatı sırasında hasar gördüğünü fark ettim. Ne yapabilirim?

Sevkiyat sırasında zarar gördüğünü düşündüğünüz paketleri teslim aldığınız kargo yetkilisi önünde açıp kontrol etmeniz gerekmektedir. Eğer üründe bir tahribat mevcut ise kargo firmasına tutanak tutturarak ürünü teslim almayınız. Ürün teslim alındıktan sonra kargo firmasının görevini tam olarak yerine getirdiğini kabul etmiş olduğunu unutmayınız.

5- Hangi ürünleri iade edememekteyim?

a. Ürünün arızalı veya ayıplı çıkması halleri dışında açıldıktan sonra sağlık açısından tehlike arz edebilecek veya tekrar kullanılamayacak ürünlerin (Örneğin kullanım esnasında vücut ile bire bir temas gerektiren her türlü ürün, tek kullanımlık ürünler).

b. Her türlü yazılım ve programlar, dvd, vcd, kasetler, taşınabilir bilgisayarlar, bilgisayar ve kırtasiye sarf malzemeleri (Toner, kartuş, şerit vb.), her türlü kozmetik ürünler

c. Ambalajı / Jelatini açılmış cep telefonları

d. Orijinal ambalajı zarar görmüş, tahrip edilmiş, kullanılmış ürünler.

6-Hediyemin arızalı olması durumunda ne yapmalıyım?

Ürün müşteriye ulaştıktan sonra ortaya çıkabilecek arızalar için, üretici firmanın yetkili servislerine başvurulmalıdır. Bu konuda Çağrı Merkezimiz sizleri yönlendirecektir.

Not : Sipariş vermiş olduğunuz ürünlerde renk ve desen garantisi bulunmamaktadır.Bu yüzden yapılan ürün iadeleri kabul edilememektedir.

KARGO

1- Ne kadar kargo ücreti ödeyeceğim?

Kargo ücreti ödemeniz gerekmemektedir.

2- Kargo takibimi veya teslimat bilgilerimi nereden öğreneceğim?

Siparişini verdiğiniz ürünler kargo aracılığı ile üyelik bilgilerinizdeki teslimat adresinize gönderilecektir. Üye girişiniz ile ‘Geçmiş Siparişlerim’ linkine tıkladıktan sonra kargoya verile siparişleriniz durumu bölümünden takip edebilirsiniz.

Ödül Sepeti
Sepetiniz Boş!